Koučování je partnerství s klientem v tvořivém procesu, který provokuje myšlení a inspiruje klienta k maximalizaci jeho osobního a profesního potenciálu.

– definice Mezinárodní federace koučů

O koučování 1

Uvedená definice koučování je jedna z mnoha. Z mého pohledu ale koučování nejlépe vystihuje.

partnerství s klientem“ – fungující partnerství vyžaduje důvěru, otevřenost, upřímnost, naslouchání, přijetí toho druhého bez posuzování a hodnocení. Kouč vás za vaše myšlenky nikdy nesoudí!

v tvořivém procesu“ – během koučování společně vytváříme nová řešení, doslova vytváříme nové cesty (nové neuronové dráhy v mozku).

provokuje myšlení a inspiruje klienta“ – koučovy otázky jsou skutečně někdy provokující, drzé, nepříjemné a někdy nečekané. V tom je síla koučovacích otázek! Otázky pomohou lépe odhalit sám sebe, vnáší do situace nové vhledy, klient začne o své situaci přemýšlet jiným způsobem.

k maximalizaci potenciálu“ – cílem kouče je probudit ve vás superhrdinu! Přestože to v danou chvíli třeba nevnímáte, máte k dispozici všechno k tomu, abyste svou situaci právě teď vyřešili. Každý člověk totiž v sobě má (super)schopnosti, které mu pomohou dostat se i z těch nejprekérnějších situací. S pomocí kouče můžete své (super)schopnosti aktivovat!

Kouč svým přístupem napomáhá změně u klienta, vytváří takové podmínky, ve kterých klient nalézá své vlastní jedinečné řešení.

V koučování využívám techniky neurolingvistického programování (NLP), systemický přístup, hypnózu a prvky pozitivní psychologie.